در خصوص پدیده پوشش در اصوات دو تا اصطلاح داریم که ممکن است گاهی اوقات به جای همدیگر به کار برده شوند:
در ابتدا باید بدانیم که طبق نقشه تونوتوپیکی حلزون، محل صداهای high.f در پایه حلزون و  صداهای  low.f  در راس حلزون هست.  همچنین بر طبق تئوری موج مسافر اول صدا به پایه حلزون  و بعد از مدتی تاخیر به راس حلزون می رسد.

پس الان دو تا پدیده داریم:
1. پوشش بالا رو یا Upward Masking
زمانی اتفاق می افتد که تقویت بیش از حد صداهای بم یا  low.f  باعث شود که پوشش صدا های زیر یا high.f  روی دهد. این مساله را بیشتر در موارد با افت صعودی شاهد هستیم.

2. پوشش پایین رو یا Downward Masking
تقویت نامناسب یا بیش از حد  صداهای زیر یا  high.f   موجب پوشش صداهای بم  یا low.f  می شود . این پدیده در موارد با  افت نزولی رخ می دهد( بخصوص زمانی که فرد دارای ناحیه مرده حلزونی در فرکانس های بالا باشد).
تجویز سمعک برای هر کدام از این موارد بسیار مسئله ای چالش برانگیز است و نیازمند در نظر گرفتن یک ملاحظات خاصی است که در صورت عدم اتخاذ مناسب آن ها، ممکن است عمل تجویز  سمعک را برای فرد با شکست مواجهه سازد.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)