کسب و تولید زبان گفتاری شاید مهمترین جنبه در فرایند رشدی هر کودک می باشد. زبان گفتاری مسیری برای ارتباط موفق و تعاملات اجتماعی است که هر دو برای زندگی روزمره بسیار مهم هستند. زبان کلید در ورودی است که ما تفکرات، نیازها و احساسات خود را به دیگران ابراز می کنیم و تفکرات، نیازها و احساسات دیگران را دریافت می داریم (Mcconnell 1975).
کسب موفق زبان به عملکرد طبیعی سیستم شنوایی وابسته است.  از آنجایی که در کودکان طبیعی رشد گفتار و زبان به طور طبیعی و به راحتی شکل می گیرد، ما کمتر به رشد گفتار و زبان فکر می کنیم. کودکان در طی یک فرایند رشدی ابتدا واجها، سپس کلمات و در نهایت جملات کامل را بیان می کند.
به عنوان ادیولوژیست می دانیم که رشد گفتار و زبان در کودکان دچار کاهش شنوایی معنی دار به خودی خود صورت نمی گیرد.کودک دچار کاهش شنوایی با مشکلات زبانی و یادگیری در زندگی مواجه می شود.
زبان در چند ماه اول زندگی به سرعت رشد می کند. هر چه زمانی که کاهش شنوایی کشف می شود، طولانی تر شود، اثرات بدتر و غیر قابل برگشتی بر توانایی های زبانی وی خواهد گذاشت.بنابراین باید اهمیت مداخله اولیه را درک نمود. ادیولوژیست ها نقش بی همتایی در ایجاد درک برای مراحل و چگونگی رشد شنوایی  در نوزادان دارند کاری که از زبان شناسان و روان شناسان برنمی آید.بنابراین، مطالعه تاثیر پارامترهای اکوستیکی بر یادگیری زبان بسیار مهم است.
ادعای jacobson(1940): اصوات اوایی تولیدی توسط نوزادان در طی سال اول زندگی کاملا تصادفی است. این تولید اصوات برای تمرین تلفظ زبانی انجام می شود زیرا تولیدات آوایی آنها شبیه به اصوات هیچ زبانی نیست.
بین اصوات babbling که نوزادان در سال اول زندگی می سازند و اصواتی که در سال دوم ساخته می شود یک رابطه منطقی وجود دارد (stark 1996).
رشد و بلوغ شنوایی از تولد تا 12 ماهگی از یک توالی رفتاری استاندارد پیروی می کند. این توالی همانند یک ساعت منظم کار می کند.تجربه اصوات و مواجهه با گفتار، سیستم شنوایی را در طی سال اول زندگی شکل می دهد. درست است که تا 12 ماهگی قادر به تولید کلمات مشخصی نیستند ولی آنها توانایی فوق العاده ای در تمایز بین اصوات گفتاری کسب می کنند. یعنی آنها قبل از اینکه تولید گفتار بکنند، قادرند عملکردهای شنوایی پیچیده را انجام دهند؟
در این فصل الگوهای پیچیده رشد شنوایی در نوزادان با شنوایی طبیعی  مورد بحث قرار می گیرد و تفاوت های آن با رشد گفتار و زبان در نوزادان دچار کاهش شنوایی عنوان می شود.
ادیولوژیست کودکان باید قادر به درک کامل رشد طبیعی رفتار شنوایی در نوزادان طبیعی باشد تا از این طریق شباهت ها و تفاوت های این نوزادان را با نوزادان دچار کاهش شنوایی مادرزادی و اکتسابی را شناسایی کند.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)