یومتری مشاهده رفتاری (BOA)برای نوزادان 0 تا 4 ماهه:
واکنش به اصوات در نوزادان بیدار  می تواند توسط پاسخ های تصادفی نوزاد مغشوش شده و این پاسخ های تصادفی به صورت کاذب تفسیر شود. محققان ترجیح می دهند از محرک های نویزی برای نوزادان در حال خواب سبک استفاده کنند.
براي مشاهده پاسخ، اديولو‍ژيست بايد قادر به مشاهده كل صورت نوزاد همراه با هر دو گوش باشد. همچنين همه پتوها و پوشش ها بايد از كودك جدا شود تا پاسخ هاي بدن، اعضا، دستها و حالات صورت مورد توجه قرار گيرد. براي كسب پاسخ رفتاري در نوزادان در اين سن نياز به يك صداي شديد است.
 در شرايط باليني، بهترين پاسخ رفتاري، اروزال از خواب مي باشد.هنگامي كه نوزاد در حالت خواب بدون حركت و آرام است، حتي يك حركت موقت و كوتاه نيز معني دار است و دلالت بر تغيير عمده از حالت خواب دارد.

ازجمله پاسخ های قابل قبول عبارتند از:

  • پلك زدن مشخص بلافاصله بعد از ارائه محرك
  • لرزش خفيف بدن
  •  باز كردن چشمها
  • حركات برجسته بدن ، دستها و يا پاها

پاسخ در صورتي معتبر است كه حداكثر تا 2 ثانيه بعد از ارائه محرك صداساز ديده شود. قبل از ارائه محرك صداساز ،براي حداقل يك دقيقه سكوت كامل ايجاد نماييد تا شروع ناگهاني محرك بتواند، پاسخ نوزاد را ايجاد نمايد.
اين روش هاي صداسازي را مي توان در هر وضعيت مكاني انجام داد، ولي ارزيابي در محيط ارام ، شانس موفقيت را در كسب پاسخ رفتاري افزايش مي دهد (كودك به مراحل بالاتري از خواب مي رسد). محققان پيشنهاد مي كنند، به دنبال يك دقيقه سكوت كامل، وسيله صداساز بدون هيچ حركتي در فاصله 3 اينچي گوش نوزاد نگه داشته شود. مراقب باشيد كه اسباب بازي و حركت مورد نياز براي به صدا دراوردن آن دور از ميدان ديد نوزاد باشد.
شروع محرك تا حد ممكن سريع باشد و محرك براي 5-2 ثانيه با شدت ثابت ارائه شود تا نوزاد پاسخ دهد.
توالي پيشنهادي: با پايين ترين سطح شدت صداساز شروع مي شود و در صورتي كه پاسخي مشاهده نگرديد صداساز با شدت بيشتر ارائه مي شود و نهايتا با بلندترين سطح شدتي كه پاسخ استارتل را به وجود مي اورد، خاتمه مي يابد. در اين سطح كودك از ترس به گريه مي افتد.
پاسخ هاي رفتاري براي هر صداساز بايد مورد توجه قرار گيرد و زمان كافي براي ارائه هر صداساز وجود داشته باشد. در صورتي كه در مورد وجود پاسخ يك نوع صداساز شك وجود دارد ، مي توان بعد از يك دوره كوتاه سكوت و يا آزمون صداساز ديگري، دوباره اين صداساز را مورد بررسي قرار داد.
محرك هاي صوتي تكراري به سرعت تازگي خود را از دست مي دهند، بنابراين نوزاد به آنها عادت پذير شده و ديگر پاسخ نمي دهد. برخي از نوزادان فقط تك پاسخ به صداساز را نشان می دهند و در ادامه پاسخي نمي دهد. بنابراين اديولوژيست بايد هوشيار و آماده مشاهده حتي يك پاسخ باشد
در صورتي كه ارزيابي با صداسازها به طول انجامد، نوزاد ممكن است به حالت خواب عميق برود. در اين شرايط براي برگشت نوزاد به حالت خواب سبك گهواره نوزاد را تكان دهيد يا بالاي چشمش را به آرامي مالش دهيد.
تجربیات نشان می دهد که تقریبا همه نوزادان با شنوایی طبیعی در طی همان جلسه اول ارزیابی شنوایی با صداسازها شناسایی می شوند.
ارزیابی نوزادان با صداسازها در محیط های نویزی اغلب منجر به پاسخ های Fail خواهد شد. در حالی که همین نوزادان در محیط های آرام با توجه به سطح بلوغشان پاسخ می دهند.
برای تکمیل ارزیابی غربالگری شنوایی نوزادان، ادیولوژیست باید وجود شنوایی طبیعی را با OAE تایید نماید.  پاسخ های نوزادان به سیگنال های گفتاری، تون های واربل و باند های نویزی را مورد بررسی قرار دادند. سطح شدت مورد نیاز برای کسب پاسخ برای سیگنال های گفتاری نسبت به واربل تون و محرک های دیگر پایین تر بوده و تعداد پاسخ ها به طور معنی داری بیشتر بود.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)