نوروپلاستی دستگاه شنوایی انسان_ بخش دوم

noroدر طی روزها و ماه های اول زندگی، فعالیت های حسی موجب تحریک و برانگیختن ارتباطات نورونی از ساقه مغز تا مناطق کورتکس می شود. نتایج این تجربیات حسی اولیه، فعالیت هایی است که از یک نوزاد طبیعی انتظار داریم: در دو ماهگی قادر به گرفتن اشیا است، در 4 ماهگی مکان یابی اصوات در فضا شروع می شود، در 6 ماهگی می تواند برخی از واکه ها را بازشناسی و تقلید کند که برای تولید گفتار لازم است و در 12 ماهگی می توان نتایج شکل گیری عصبی را در کودکان مشاهده کرد (کودک شروع به بیان زبانی با تولید اولین کلمات می کند).
مطالعات علمی نشان می دهد که تاثیر عوامل محیطی بررشد اولیه مغز (در دوران جنینی)بسیار بیشتر از میزانی است که قبلا تصور می شده است. شرایط و محیط قبل از تولد نه تنها بر تعداد سلول های مغزی و تعداد ارتباطات بین آنها بلکه بر مسیر این ارتباطات تاثیرگذار است. برای مثال، تغذیه ناکافی (سو تغذیه) قبل از تولد و سال های اول زندگی می تواند اثرات مخربی بر رشد مغز داشته باشد و منجر به اختلالات رفتاری و نرولوژیک همچون ناتوانی یادگیری و عقب ماندگی ذهنی شود. عفونت های ویروسی و یا سو مصرف داروها می تواند دقت ساعت گونه رشد عصبی را برهم زده و باعث epilepsy و یا شاید اتیسم شود. بنابراین تمرکز زیاد جامعه بر اهمیت مراقبت های قبل از تولد قابل درک است.
شواهد آزمایشگاهی از فرضیه پلاستیسیته سیستم شنوایی حمایت می کند. آزمایشات حیوانی نشان می دهد  که رشد عصب شنوایی، هسته های ساقه مغز و کرتکس شنوایی در طی رشد طبیعی و در زمان هایی که ورودی قطع شده (کم شنوایی)،توانایی و ظرفیت تغییر را داراست.همچنین شواهد نشان می دهد که ارائه مجدد ورودی حسی (توانبخشی) بعد از یک دوره محرومیت شنوایی موجب تغییرات پلاستیک بسیاری می شود و اثرات مخرب ناشی از محرومیت شنوایی تنها در مراحل اولیه رشد قابل برگشت پذیر است.  این مطالعات از دوره های بحرانی برای مداخله و اصلاح اختلالات حمایت می کند.

رشد سریع مغز در حدود 10 سالگی شروع به کند شدن می کند. در حدود 18 سالگی به کمترین میزان خود میرسد البته نوجوان در این سن دارای بیشترین قدرت مغزی است. به خاطر داشته باشید که پلاستیسیته هیچ وقت متوقف نمی شود و با یادگیری مهارت های جدید در بزرگسالان، ارتباطات سیناپسی جدید و در نتیجه مسیرهای جدید ایجاد می شود ولی هرگز مغز نمی تواند به سهولت سه سال اول زندگی شبیه سازی و ایجاد اطلاعات جدید بکند.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)