مراحل بلوغ مکان یابی و جهت یابی در انسان

bologhتولد تا 4 ماهگی:
پاسخ های شنوایی در این محدوده سنی، محدود و بسیار رفلکسی است. در اتاق بسیار آرام، می توان پاسخ پلک زدن و گشاد کردن چشمها را به محرک های شنوایی و صداسازهای با سطح شدت آرام ایجاد نمود ولی توجه نمایید که این پاسخ ها بسیار تغییرپذیرند.
تنها پاسخ معتبر در این سن: پاسخ استارتل مورو (Moro): پلک زدن متعجبانه برای ارائه اصوات با سطوح شدتی بالاتر.
در حدود 4-3 ماهگی، نوزاد ممکن است چرخش سر به سمت صدا را شروع کند ولی لین پاسخ نیز پایدار و کاملا با ارزش نیست.   

7-4 ماهگی:
نوزاد 4 ماهه چرخش سر به سمت صدا را با ثبات بیشتر شروع می کند ولی هنوز شک و دودلی وجود دارد.
 در 7 ماهگی، عضلات گردن نوزاد آن قدر قوی شده است که اجازه چرخش مستقیم سر به سمت منبع صدا را می دهد. چرخش سر برای محرکهایی که از سطوح پایین تر از چشم ارائه می شود، به صورت طرفی می باشد. و نوزاد برای محرکهای ارائه شده در سطوح بالاتر از چشم، مکان یابی ندارد.  

9-7 ماهگی:
در این سن، نوزاد شروع به شناسایی دقیق منبع صوتی با چرخش مستقیم سر می کند. پاسخ مکان یابی تند و تیزو باثبات است. مکان یابی صوت برای اصوات ارائه شده بالاتر ازصفحه چشم هنوز بطورطرفی صورت می گیرد.  

13-9 ماهگی:
در پایان 13 ماهگی، نوزاد قادر به مکان یابی اصوات به صورت سریع و مستقیم در همه سطوح است. در 12 ماهگی، حس کنجکاوی کودک کامل شده و مکان یابی سریع در کودکانی با شنوایی طبیعی دو گوشی صورت می گیرد.

13 ماهگی و بزرگتر:
در حالی که کسب و مشاهده پاسخ های مکان یابی غیرشرطی در این گروه از کودکان آسان به نظر می رسد ولی در عمل اینطور نیست و فاکتورهای متعددی وجود دارند که رفتارهای مورد انتظار کودکان 36-12 ماهه را تحت تاثیر قرار می دهد.
برای مثال، کودک 3-2 ساله ممکن است از دادن پاسخ جهت داری به محرک های شنوایی به طور خودسرانه خودداری کند. که در این موارد از پاسخ های شرطی سازی استفاده می شود.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)