پیر گوشی

pirgoshiبیشتر كم شنوایی های ناشی از قرارگیری در معرض اصوات بلند، قابل پیشگیری اند. آگاهی از منابع بالقوه صدا ساز نظیر آژیرهای خطر، اره های مكانیكی و وسایل خانگی پرصدا حائز اهمیت اند.
گوشی ها یا پلاك های گوشی می توانند از گوش ها محافظت كنند، و باید برای جلوگیری از آسیب های شنوایی از آنها استفاده شود. اصوات بسیار بلند روزمره در محیط كار یا منزل می توانند برای شنوایی خطرساز باشند. دوری از اصوات بلند و كاهش زمان قرارگیری در معرض این نوع اصوات روزمره، سودمند است.

برای كمك به افراد دچار پیرگوشی راه های بسیاری وجود دارد:
برای برخی از آنان، سمعك راه حل مناسبی است.
وسایل كمك شنیداری سبب می شوند در برخی موقعیت ها، شنیدن برای آنها راحت تر شود. تلفن های مجهز به تقویت كننده، مثالی از این نوع وسایل است. مثال دیگر، دستگاه های FM است كه اصوات را با سمعک یا بدون سمعك واضح تر می كنند. این دستگاه ها امواج صوتی را مانند یك رادیو به گوش ها می فرستند.
آموختن گفتارخوانی یا لب خوانی، استفاده از نشانه های بینایی برای درك بهتر گفتار نیز به افراد دچار پیرگوشی كمك می كند تا صحبت های مخاطب خود را بهتر درك كنند.

وزوز (بخش چهارم)

آسیب به سیستم شنوایی می تواند باعث وزوزگوش شود در بعضی مواقع به دلیل بد عملکردی مفصل فک ، (ساییدن دندان ها) و کشیدگی مزمن عضله گردن می تواند باعث وزوز گوش گردد.
گاهی اوقات وزوز ناشی از مصرف دارو می تواند باشد. که در شرایطی با توقف مصرف دارو صدای وزوز از بین خواهد رفت. لیکن در برخی مواقع باعث آسیب برگشت ناپذیر گوش می شود و در نتیجه باعث وزوز دایمی گوش می شود.
استرس می تواند از عوامل شایع وزوز گوش باشد. پایه های علمی برای ارتباط میان استرس و وزوز گوش یافت نشده است اما وزوزگوش می تواند باعث ایجاد استرس شود. شدت دریافت سرو صدا های اطراف، حتی صداهایی که در سر وجود دارند به هنگام استرس در مقایسه با حالت آرام ذهن، افزایش می یابد.

vezvez1

 

تعرفه بیمه ها برای سمعک

اکثر بیمه ها مبلغی به عنوان کمک هزینه خرید سمعکجهت بیمه شدگان در نظر می گیرند. مقدار این مبلغ بسته به نوع بیمه متفاوت است. لازم به ذکر است که کلینیک تخصصی ارزیابی شنوایی و تجویز پژواک؛ طرف قرار داد با تمامی بیمه ها می باشد.
میزان کمک هزینه بیمه ها در سال 97 بدین قرار است:

tarefe

در خرید سمعک به این نکات توجه کنید

kharid2

هنگام انتخاب سمعک باید به این نکته توجه داشته باشید که یک مارک یا مدل خاص سمعک برای تمام انواع کم شنوایی مناسب نیست. مقایسه سمعک ها و انتخاب از میان انواع و اقسام مارک ها و مدل های سمعک می تواند برای شما پیچیده باشد.
بنابراین به متخصص ادیولوژیست خود اعتماد کنید و انتخاب سمعک مناسب را به عهده ی وی بگذارید.
سمعک باعث بهبود ارتباطات فرد با دیگران و محیط اجتماعی اطراف می شود. سمعک یا وسایل کمک شنیداری اغلب برای افرادی با کاهش شنوایی متوسط تا شدید به کار گرفته می شود، در حالی که استفاده از روش کاشت حلزون در افرادی با کاهش شنوایی شدید و عمیق استفاده می شود.

استفاده از سمعک باعث پیشگیری از آلزایمر می شود!

در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده است که بسیاری از کم شنواییان و حتی افراد نرمال با افزایش سن بصورت بیولوژیک دچار آلزایمر می شوند، بدین صورت در کم شنوایان پیشرفت آلزایمر به سرعت شکل می گیرد چرا که تحریک دراین بیماران صورت نمی گیرد و کارکرد عصب رو به زوال پیش می رود.
اگر در کم شنواییان بخصوص سالمندان اگر تحریک به وسیله تحریک سمعک صورت نتایج جبران ناپذیری به بار خواهد آمد. تشخیص به موقع می تواند علاوه بر پیشگیری از شدت کم شنوایی، از بروز آلزایمر در افراد نیز پیشگیری کند. اگر کم شنوایی به موقع تشخیص داده و درمان نشود، هزینه های سنگینی را بر افراد و نظام سلامت جامعه تحمیل می کند.

masraf1

در مواجهه با وزوز چکار کنیم؟_ بخش دوم

4vezvez.خود آرام‌سازی
به جمله یا نقل‌قولی که موجب آرام شدن ذهن‌تان می‌شود، بیندیشید و آن را مدام با خود تکرار کنید. حین انجام این کار روی صندلی راحتی تکیه داده و آرام نفس بکشید. تصور کنید در مکانی دلپذیر قرار دارید.
5. خیالپردازی‌
مانند روش قبل، خیالپردازی و تجسم ذهنی موجب آرام شدن بدن می‌شود. مکانی را تجسم کنید که برای‌تان آرامش می‌آورد. برای مثال اگر تجسم می‌کنید در ساحل دریا هستید، تمام حواس‌تان را به بازی بیاورید. به طعم شوری هوا، رطوبت گرم، صدای امواج، احساس شن‌ها میان انگشتان پا و گرمای خورشید روی پوست‌تان بیندیشید.
6. شل کردن عضلات‌
در یوگا، می‌آموزید که از تمام عضلات‌تان استفاده و در انتهای تمرین، همه آنها را شل کنید. یک روش ساده برای شل کردن عضلات این است که در حالت ایستاده (یا نشسته)، عضلات خود را برای 5 تا 10ثانیه کاملا منقبض کرده و سپس آنها را برای 30ثانیه شل کنید. می‌توانید از انگشتان و ساق پا شروع کرده و به ران‌ها، لگن، شکم، پشت، شانه‌ها، دست‌ها، گردن و فک برسید.
7. با شنوایی‌شناس خود مشورت کنید
مشاوره با متخصص شنوایی‌شناسی و انجام آزمایشات ضروری، در شناسایی عامل به‌وجود آورنده وزوز کمک کرده و وی می‌تواند با آموزش‌های ساده‌ای به شما کمک کند تا با وزوز خود کنار بیایید. درمان وزوز
اگر تاکنون صدای زنگ در گوش خود شنیده باشید، احتمالا تجربه وزوز گوش را دارید. علل متعددی برای ابتلا به وزوز گوش وجود دارد به نحوی که تقریبا از هر 0 آمریکایی، یک نفر وزوز گوش را تجربه کرده است. مانند هر مشکل پزشکی که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، درمان‌های مختلفی نیز برای وزوز وجود دارد.

ارزیابی وزوز توسط متخصص شنوایی شناسی (ادیولوژیست)

arzyabiبرای ارزیابی وزوز، یکسری آزمایشات انجام شده منجر به شناسایی منبع اصلی بروز آن می‌شود. شنوایی‌شناس با گرفتن شرح حال و سابقه پزشکی شما و همین‌طور اجرای یکسری معاینات فیزیکی، می‌تواند منشا بروز وزوز گوش را شناسایی کند. از شما سوالاتی مانند اینها پرسیده می‌شود:
چه مدت است که دچار این مشکل شده‌اید؟
آیا وزوز شما مداوم است یا قطع و وصل می‌شود؟
آیا احتمال بدتر شدن آن در ساعات مشخصی از روز وجود دارد؟
آیا وزوز شما ضربانی است؟
مشکل در هر دو گوش است یا فقط یک گوش؟
لندی آن چقدر است؟
کیفیت آن بم است یا زیر؟
آیا وزوز برای‌تان آزاردهنده یا تحریک‌کننده است؟
آیا شرایط یا وضعیت‌هایی وجود دارد که موجب بدتر شدن وزوزتان شود؟
مثال سر و صدا یا نوشیدن قهوه؟
آیا صدای وزوزتان تغییر می‌کند؟
اگر وزوز شما برای مدت طولانی دوام داشته است، متخصص شنوایی‌شناسی باید با انجام آزمایش شنوایی، الگوی کم‌شنوایی شما را مشخص کند.

شناسایی و تشخیص وزوز توسط متخصص شنوایی شناس

motekhases

پس از تجربه نشانه‌های وزوز گوش به شنوایی‌شناس مراجعه کنید. شنوایی‌شناس معاینه فیزیکی گوش‌ها و آزمایش شنوایی شما را به عمل می‌آورد. صداهایی از طریق هدفون به گوش شما ارائه شده و از شما خواسته می‌شود به محض شنیدن صداها، پاسخ دهید. این آزمایش به متخصص شنوایی‌شناسی امکان می‌دهد تا علت مشکل شما را شناسایی کند. ضمنا نتایج شما با دیگر همسالان و هم‌جنسان‌تان که وضعیت هنجار دارند، مقایسه می‌شود. ضمنا ممکن است از شما خواسته شود حرکاتی مانند چرخاندن چشم‌ها، باز و بسته کردن و فشار دادن فک، چرخاندن گردن، دست‌ها و پاها را انجام دهید.
تجربه نشانه‌های وزوز گوش ناخوشایند است، اما توجه دقیق به کیفیت آن، محیط‌های تشدیدکننده و شباهت آن با دیگر اصواتی که تاکنون شنیده‌اید، می‌تواند به متخصص شنوایی‌شناسی جهت شناسایی بهتر مشکل و درمان آن کمک قابل‌توجهی کند.
اگر وزوز را در هر دو گوش‌تان می‌شنوید، اگر وزوزتان ممتد یا منقطع است و اگر چیزی موجب تشدید آن می‌شود، همه را یادداشت کرده و به متخصص شنوایی‌شناس تحویل دهید. علل وزوز گوش یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه شنوایی است که در آن، فرد مبتلا صدایی بدون منشا خارجی در یک یا هر دو گوش خود می‌شنود. محققان فرضیه‌های مختلفی را برای وقوع وزوز مطرح کرده‌اند و علل مختلفی برای ابتلا به این عارضه وجود دارد. بلندی وزوز می‌تواند از سطوح آهسته تا شدید متغیر باشد به نحوی که حتی در شنیدن مکالمات عادی تداخل کند. اغلب مبتلایان کیفیت صدای وزوز را به اشکال مختلف مانند جیرجیرک، باد، لامپ فلورسنت و ... گزارش  می نمایند.


تجویز سمعک بر عهده چه کسی است؟

tajviz

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد هم خانواده افراد مسن دچار پیرگوشی یا کودکان کم‌شنوا پیش بیاید. روند پیگیری کم‌شنوایی شامل مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی برای بررسی مشکلات عفونی و جرم گوش و سپس مراجعه به شنوایی‌شناس است. در صورت عدم وجود مشکلات گوشی که نیاز به دارودرمانی یا جراحی داشته باشند شنوایی‌شناس پس از انجام آزمایش‌های روتین شنوایی بیمار را برای استفاده از سمعک نیازسنجی می‌کند. این نیازسنجی در طول جلسات مشاوره به‌صورت معرفی سمعک‌ها از نظر تکنولوژیک و مشخصات ظاهری و نیز امکان مالی بیمار صورت خواهد گرفت. در صورت انجام توافقات اولیه قالب‌گیری از گوش بیمار انجام شده و پس از گذشت چند روز سمعک روی گوش بیمار با کمک کامپیوتر تنظیم خواهد شد.
نکته ضروری برای همراهان تصمیم‌گیرنده بیماران، انتخاب کلینیک مناسب برای انجام مراحل بالاست. در خارج از ایران و کشورهای توسعه‌یافته تجویز سمعک صرفا بر‌عهده شنوایی‌شناس است اما متاسفانه در ایران هنوز هم برخی بیماران بر اثر عدم آگاهی کافی روال قدیمی خرید سمعک از مغازه‌های خیابان جمهوری تهران را دنبال می‌کنند. متاسفانه این سمعک‌ها از‌جمله ضعیف‌ترین سمعک‌های ساخته شده معمولا در کشور چین هستند که به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند یا حتی متاسفانه فروش سمعک‌های دست دوم توسط این واحدها نیز دیده شده. بیماران سردرگم و کلافه از صدای نامطلوب این سمعک‌ها پس از صرف زمان کوتاه و انرژی زیاد و نیز بی‌علاقگی به سمعک به شنوایی‌شناس مراجعه می‌کند که در اکثر موارد از دست این متخصصان نیز کاری برنمی‌آید.
بهترین توصیه برای شما کاربر گرامی انتخاب کلینیک شنوایی‌شناسی مجوزدار در نزدیکی محل سکونت شماست که در صورت نیاز به مراجعات متعدد برای جلسات تنظیم سمعک مسافت‌های طولانی شما را از این مهم منصرف نکند.
به نقل از سمعک گلبرگ

آیا گوش پاکن مفید است؟

goshpak

جرم گوش به طور طبیعی توسط غددی که در پوست کانال گوش قرار دارند، ترشح می‌شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و ضد باکتریایی دارد. بعضی از افراد سعی دارند با کمک وسیله‌های خارجی مثل گوش‌پاکن این جرم را تخیله کنند. گوش پاک‌کن تا مدت‌ها قبل به عنوان یک وسیله برای بهداشت گوش مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از انجام تحقیقات لازم مشخص شد که ضرر این وسیله از منفعتش بیشتر است. افراد فکر می‌کنند با استفاده از گوش پاک‌کن جرم گوش تخلیه می‌شود، در صورتی که این وسیله قادر به این کار نیست، حتی جرم را به سمت پرده گوش هدایت و فشرده‌تر می‌کند.
حتی برخی از افراد به غیر از گوش پاک‌کن وسایل دیگری مثل چوب کبریت، سوزن و ... را داخل گوش می‌کنند که این کار به پرده گوش آسیب می‌رساند. بسته شدن کانال گوش به وسیله جرم یکی از شایع‌ترین علت‌های کم‌شنوایی است و معمولاً علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش، استفاده از گوش پاک‌‌کن است.


عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)