در مواجهه با وزوز چکار کنیم؟_ بخش دوم

4vezvez.خود آرام‌سازی
به جمله یا نقل‌قولی که موجب آرام شدن ذهن‌تان می‌شود، بیندیشید و آن را مدام با خود تکرار کنید. حین انجام این کار روی صندلی راحتی تکیه داده و آرام نفس بکشید. تصور کنید در مکانی دلپذیر قرار دارید.
5. خیالپردازی‌
مانند روش قبل، خیالپردازی و تجسم ذهنی موجب آرام شدن بدن می‌شود. مکانی را تجسم کنید که برای‌تان آرامش می‌آورد. برای مثال اگر تجسم می‌کنید در ساحل دریا هستید، تمام حواس‌تان را به بازی بیاورید. به طعم شوری هوا، رطوبت گرم، صدای امواج، احساس شن‌ها میان انگشتان پا و گرمای خورشید روی پوست‌تان بیندیشید.
6. شل کردن عضلات‌
در یوگا، می‌آموزید که از تمام عضلات‌تان استفاده و در انتهای تمرین، همه آنها را شل کنید. یک روش ساده برای شل کردن عضلات این است که در حالت ایستاده (یا نشسته)، عضلات خود را برای 5 تا 10ثانیه کاملا منقبض کرده و سپس آنها را برای 30ثانیه شل کنید. می‌توانید از انگشتان و ساق پا شروع کرده و به ران‌ها، لگن، شکم، پشت، شانه‌ها، دست‌ها، گردن و فک برسید.
7. با شنوایی‌شناس خود مشورت کنید
مشاوره با متخصص شنوایی‌شناسی و انجام آزمایشات ضروری، در شناسایی عامل به‌وجود آورنده وزوز کمک کرده و وی می‌تواند با آموزش‌های ساده‌ای به شما کمک کند تا با وزوز خود کنار بیایید. درمان وزوز
اگر تاکنون صدای زنگ در گوش خود شنیده باشید، احتمالا تجربه وزوز گوش را دارید. علل متعددی برای ابتلا به وزوز گوش وجود دارد به نحوی که تقریبا از هر 0 آمریکایی، یک نفر وزوز گوش را تجربه کرده است. مانند هر مشکل پزشکی که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، درمان‌های مختلفی نیز برای وزوز وجود دارد.

ارزیابی وزوز توسط متخصص شنوایی شناسی (ادیولوژیست)

arzyabiبرای ارزیابی وزوز، یکسری آزمایشات انجام شده منجر به شناسایی منبع اصلی بروز آن می‌شود. شنوایی‌شناس با گرفتن شرح حال و سابقه پزشکی شما و همین‌طور اجرای یکسری معاینات فیزیکی، می‌تواند منشا بروز وزوز گوش را شناسایی کند. از شما سوالاتی مانند اینها پرسیده می‌شود:
چه مدت است که دچار این مشکل شده‌اید؟
آیا وزوز شما مداوم است یا قطع و وصل می‌شود؟
آیا احتمال بدتر شدن آن در ساعات مشخصی از روز وجود دارد؟
آیا وزوز شما ضربانی است؟
مشکل در هر دو گوش است یا فقط یک گوش؟
لندی آن چقدر است؟
کیفیت آن بم است یا زیر؟
آیا وزوز برای‌تان آزاردهنده یا تحریک‌کننده است؟
آیا شرایط یا وضعیت‌هایی وجود دارد که موجب بدتر شدن وزوزتان شود؟
مثال سر و صدا یا نوشیدن قهوه؟
آیا صدای وزوزتان تغییر می‌کند؟
اگر وزوز شما برای مدت طولانی دوام داشته است، متخصص شنوایی‌شناسی باید با انجام آزمایش شنوایی، الگوی کم‌شنوایی شما را مشخص کند.

شناسایی و تشخیص وزوز توسط متخصص شنوایی شناس

motekhases

پس از تجربه نشانه‌های وزوز گوش به شنوایی‌شناس مراجعه کنید. شنوایی‌شناس معاینه فیزیکی گوش‌ها و آزمایش شنوایی شما را به عمل می‌آورد. صداهایی از طریق هدفون به گوش شما ارائه شده و از شما خواسته می‌شود به محض شنیدن صداها، پاسخ دهید. این آزمایش به متخصص شنوایی‌شناسی امکان می‌دهد تا علت مشکل شما را شناسایی کند. ضمنا نتایج شما با دیگر همسالان و هم‌جنسان‌تان که وضعیت هنجار دارند، مقایسه می‌شود. ضمنا ممکن است از شما خواسته شود حرکاتی مانند چرخاندن چشم‌ها، باز و بسته کردن و فشار دادن فک، چرخاندن گردن، دست‌ها و پاها را انجام دهید.
تجربه نشانه‌های وزوز گوش ناخوشایند است، اما توجه دقیق به کیفیت آن، محیط‌های تشدیدکننده و شباهت آن با دیگر اصواتی که تاکنون شنیده‌اید، می‌تواند به متخصص شنوایی‌شناسی جهت شناسایی بهتر مشکل و درمان آن کمک قابل‌توجهی کند.
اگر وزوز را در هر دو گوش‌تان می‌شنوید، اگر وزوزتان ممتد یا منقطع است و اگر چیزی موجب تشدید آن می‌شود، همه را یادداشت کرده و به متخصص شنوایی‌شناس تحویل دهید. علل وزوز گوش یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه شنوایی است که در آن، فرد مبتلا صدایی بدون منشا خارجی در یک یا هر دو گوش خود می‌شنود. محققان فرضیه‌های مختلفی را برای وقوع وزوز مطرح کرده‌اند و علل مختلفی برای ابتلا به این عارضه وجود دارد. بلندی وزوز می‌تواند از سطوح آهسته تا شدید متغیر باشد به نحوی که حتی در شنیدن مکالمات عادی تداخل کند. اغلب مبتلایان کیفیت صدای وزوز را به اشکال مختلف مانند جیرجیرک، باد، لامپ فلورسنت و ... گزارش  می نمایند.


تجویز سمعک بر عهده چه کسی است؟

tajviz

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد هم خانواده افراد مسن دچار پیرگوشی یا کودکان کم‌شنوا پیش بیاید. روند پیگیری کم‌شنوایی شامل مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی برای بررسی مشکلات عفونی و جرم گوش و سپس مراجعه به شنوایی‌شناس است. در صورت عدم وجود مشکلات گوشی که نیاز به دارودرمانی یا جراحی داشته باشند شنوایی‌شناس پس از انجام آزمایش‌های روتین شنوایی بیمار را برای استفاده از سمعک نیازسنجی می‌کند. این نیازسنجی در طول جلسات مشاوره به‌صورت معرفی سمعک‌ها از نظر تکنولوژیک و مشخصات ظاهری و نیز امکان مالی بیمار صورت خواهد گرفت. در صورت انجام توافقات اولیه قالب‌گیری از گوش بیمار انجام شده و پس از گذشت چند روز سمعک روی گوش بیمار با کمک کامپیوتر تنظیم خواهد شد.
نکته ضروری برای همراهان تصمیم‌گیرنده بیماران، انتخاب کلینیک مناسب برای انجام مراحل بالاست. در خارج از ایران و کشورهای توسعه‌یافته تجویز سمعک صرفا بر‌عهده شنوایی‌شناس است اما متاسفانه در ایران هنوز هم برخی بیماران بر اثر عدم آگاهی کافی روال قدیمی خرید سمعک از مغازه‌های خیابان جمهوری تهران را دنبال می‌کنند. متاسفانه این سمعک‌ها از‌جمله ضعیف‌ترین سمعک‌های ساخته شده معمولا در کشور چین هستند که به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند یا حتی متاسفانه فروش سمعک‌های دست دوم توسط این واحدها نیز دیده شده. بیماران سردرگم و کلافه از صدای نامطلوب این سمعک‌ها پس از صرف زمان کوتاه و انرژی زیاد و نیز بی‌علاقگی به سمعک به شنوایی‌شناس مراجعه می‌کند که در اکثر موارد از دست این متخصصان نیز کاری برنمی‌آید.
بهترین توصیه برای شما کاربر گرامی انتخاب کلینیک شنوایی‌شناسی مجوزدار در نزدیکی محل سکونت شماست که در صورت نیاز به مراجعات متعدد برای جلسات تنظیم سمعک مسافت‌های طولانی شما را از این مهم منصرف نکند.
به نقل از سمعک گلبرگ

آیا گوش پاکن مفید است؟

goshpak

جرم گوش به طور طبیعی توسط غددی که در پوست کانال گوش قرار دارند، ترشح می‌شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و ضد باکتریایی دارد. بعضی از افراد سعی دارند با کمک وسیله‌های خارجی مثل گوش‌پاکن این جرم را تخیله کنند. گوش پاک‌کن تا مدت‌ها قبل به عنوان یک وسیله برای بهداشت گوش مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از انجام تحقیقات لازم مشخص شد که ضرر این وسیله از منفعتش بیشتر است. افراد فکر می‌کنند با استفاده از گوش پاک‌کن جرم گوش تخلیه می‌شود، در صورتی که این وسیله قادر به این کار نیست، حتی جرم را به سمت پرده گوش هدایت و فشرده‌تر می‌کند.
حتی برخی از افراد به غیر از گوش پاک‌کن وسایل دیگری مثل چوب کبریت، سوزن و ... را داخل گوش می‌کنند که این کار به پرده گوش آسیب می‌رساند. بسته شدن کانال گوش به وسیله جرم یکی از شایع‌ترین علت‌های کم‌شنوایی است و معمولاً علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش، استفاده از گوش پاک‌‌کن است.


وزوز گوش، پدیده ای نوین در جوامع امروز

vezghermezوزوز گوش که اغلب به‌عنوان زنگ زدن گوش از آن یاد می‌شود، اصطلاحی پزشکی است که به ‌منظور توصیف درک صدا در یک یا هر دو گوش بدون وجود هیچ‌گونه صدای واقعی با منبع خارجی به‌کار می‌رود. طبق پژوهش‌های صورت گرفته، مشخص شده که تقریبا 50میلیون نفر در ایالات‌متحده به درجات مختلف از وزوز گوش رنج می‌برند و در تقریبا یک‌سوم این افراد، شدت وزوز به‌حدی آزاردهنده بوده که آنان را ناچار به مراجعه به پزشک کرده است.
 باوجود اینکه هنوز درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد، اما با فهم بهتر علائم، راهکارهای کاهش وزوز و همین‌طور بیماری‌های مرتبط با آن، می‌توان درمان‌هایی را به‌منظور کمک به سازگاری با وزوز یا برطرف کردن کامل آن پیشنهاد داد. اغلب افراد از زنگ زدن در گوش یا حس پری سر برای توصیف وزوز خود استفاده می‌کنند.
 این صدای آزاردهنده می‌تواند به اشکال مختلف مانند زنگ زدن، همهمه، صدای سوت مانند یا خش خش مانند درک شده و بم یا زیر به‌نظر برسد. علاوه بر این، وزوز می‌تواند در یک یا هر دو گوش و به‌صورت ممتد یا قطع و وصل شونده گزارش شود.
وزوز گوش اغلب در بزرگسالان دیده می‌شود اما امکان رخ دادن آن در تمام سنین وجود دارد. علاوه بر شنیدن صدایی که فاقد منشا بیرونی است، وزوز می‌تواند با ناراحتی، اختلال در خواب و علائم ناتوان‌کننده دیگر در زندگی فرد مبتلا باشد.
همچنین، اضطراب نشانه رایج دیگری در افراد مبتلا به وزوز گوش است که می‌تواند بر شغل یا دیگر شرایط پراسترس زندگی فرد تاثیرات منفی بارزی بر جا گذارد.

ر مواجهه با وزوز گوش چکار کنیم؟_ بخش اول

1vez. وضعیت وزوز خود را دایما پایش کنید
وزوز گوش به اشکال و درجات مختلفی ظهور می‌کند، بنابراین با پایش شرایطی که موجب بروز وزوز یا تشدید آن می‌شود، به‌سادگی می‌توانید با کمی تغییر در الگوی زندگی‌تان به تسکین آن کمک کنید. هرگاه دچار وزوز شدید، یادداشت کنید که چه کاری انجام می‌دادید، چه غذایی مصرف کردید، آیا در‌معرض سر‌و‌صدا بودید یا تحت‌فشار شدید یا استرس قرار داشتید. سپس با شناسایی موقعیت‌هایی که موجب بروز وزوز می‌شوند، می‌توانید کمی سبک زندگی خود را تغییر داده و به کاهش وزوزتان کمک کنید. البته، به یاد داشته باشید که برطرف شدن وزوز یک شبه اتفاق نمی‌افتد، باید به آن کمی زمان داد.
2.فراموشش کنید!
برخی افراد باید با وزوز زندگی کنند و راه‌هایی برای کنار آمدن با آن بیابند. گاهی جست‌وجوی بیش از حد برای یافتن درمان، فقط اوضاع را بدتر می‌کند. برخی مبتلایان به وزوز می‌گویند یاد گرفته‌ایم که به آن عادت کنیم یا نادیده‌اش بگیریم. این روش را می‌توان بهترین راهکار تسکین وزوز دانست. خود را تا حد امکان سرگرم کنید و وقت‌تان را به چیزهایی بگذرانید که موجب فراموش کردن زنگ گوش‌تان می‌شود. به کارهایی که علاقه دارید (باغبانی، نقاشی، هنرهای دستی و...) بپردازید و تمرکز خود را معطوف به چیزهایی کنید که خوشحال‌تان می‌کند.
3.تکنیک‌های آرام‌سازی
گاهی لازم است برای تسکین وزوز، توجه خود را به امور دیگری معطوف کنید که اغلب با روش‌های مراقبه و آرام‌سازی میسر می‌شود. با انجام تمرینات آرام‌سازی (ریلکسیشن)، به‌جای توجه کردن به وزوز، آگاهی خود از جسم‌تان را افزیش می‌دهید. انجام تمرینات «یوگا» برای مبتلایان به وزوز بسیار مفید خواهد بود زیرا در این تمرینات یاد می‌گیرید به نفس کشیدن خود توجه کنید و خود را با آنچه بدن‌تان می‌گوید، تنظیم کنید. در ادامه برخی دیگر از روش‌های آرام‌سازی را به شما معرفی می‌کنیم.
ادامه دارد ...

همه افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند باید موارد زیر را در‌نظر داشته باشند...

۱hame- طی یک ماهه اول استفاده از سمعک، هرگونه مشکل و سوال خود را یادداشت کنید و از متخصص شنوایی‌شناس بپرسید.
۲-  یک ماه پس از استفاده از سمعک، برای تنظیم مجدد آن به شنوایی‌شناس مراجعه کنید.
۳-  پس از اینکه به سمعک عادت کردید، برای انجام آزمون شنوایی و تنظیم سمعک، هر ۶ماه یک‌بار به شنوایی‌شناس مراجعه کنید.
۴-  نحوه استفاده از انواع امکانات سمعک را یاد بگیرید.
۵- نحوه تمیز کردن سمعک و گوش خود را از شنوایی‌شناس بپرسید.
۶-  سمعک‌های مختلف، امکانات و تجهیزات مختلفی دارند، سعی کنید نیازهای اصلی شنوایی خود را بدانید تا سمعکی را تهیه کنید که دقیقا همان نیازها را برطرف کند.
۷-  چگونگی تعویض باتری سمعک را یاد بگیرید تا پس از تمام شدن باتری آن را عوض کنید.
۸-  بعضی سمعک‌ها، قابلیت نصب برنامه‌های مختلفی را روی خودشان دارند. اگر سمعک شما این‌گونه است، نحوه تعویض برنامه سمعک را از متخصص شنوایی‌شناس سوال کنید.

چرا کاشت حلزون ؟

kshthalazonکاشت حلزون برای کودکان با کم شنوایی حسی عصبی شدید تا عمیق بکار می رود که با سمعک قادر به شنیدن محدوده کامل اصوات گفتاری نیستند. کاشت حلزون با سمعک تفاوت دارد. کاشت حلزون از طریق تحریک عصب شنوایی با سینالهای الکتریکی ، حسی از شنوایی به کودک می دهد. کاشت حلزون دو قسمت دارد.
 یک گیرنده که از طریق جراحی در زیر پوست پشت گوش قرار می گیرد و یک بخش خارجی که مانند سمعک ، به گوش زده می شود . تصمیم برای استفاده از کاشت حلزون برای بیشتر خانواده ها تصمیمی بسیار مهم و مشکل است . بیش از تصمیم گیری باید کودکان را چندین بار برای ارزیابی به مراکز ویژه برد و با پزشک گوش و حلق و بینی و ادیولوژیست خود مشورت فرمائید تا در صورت لزون شما را به مراکز ویژه کاشت حلزون ارجاع دهند.

استفاده از سمعک در کودکان عقب مانده ذهنی

samakaghabغالب کودکان با سندرم داون علاوه بر مشکلات یادگیری، مشکلاتی در دیگر زمینه ها نیز دارند. کم شنوایی یکی از شایع ترین مشکلات در کودکان با سندرم داون است . در صورت تشخیص کم شنوایی ، نخستین اقدام استفاده از سمعک/تجهیزات کمک شنوایی است.  سمعک برای اغلب کم شنوایی ها مفید است . نوع سمعک مناسب برای فرزندتان بسته به نوع و میزان کم شنوایی متفاوت است.
سمعک اصوات را پیش از رسیدن به گوش تقویت می کند. سمعک انواع و مدلهای مختلفی ارد . بیشتر کودکان از سمعکهای پشت گوشی برای هر گوش می توانند استفاده کنند. سمعک در قسمت بالای لاله گوش قرار می گیرد و به قالبی وصل می شود که در گوش کودک کاملاً جا می گیرد . بسیاری از کودکان با سندرم داون بخوبی قادر به استفاده از سمعکهای پشت گوشی هستند.
معمولاً لاله گوش کودکان باسندرم داون بسیار نرم و کوچکی است بنابراین گذاشتن سمعک پشت گوشی برایشان بسیار مشکل است. کودکان با سندرم داون در عین حال معمولاً مجرای گوش بسیار باریکی نیز دارند . این امر سبب می شود جا گذاشتن قالب گوش برایشان مشکل باشد و همچنین جرم گوش حتی به میزان کم سبب مسدود شدن مجرای گوش آنها می شود.
مجرای گوش باریک و تجمع جرم گوش سبب می شود گذاشتن سمعک پشت گوشی برای برخی کودکان با مشکل روبرو می شود زیرا صدای تقویت شده توسط سمعک یا با جرم گوش یا با دیواره های مجرا برخورد می کند و در نتیجه سمعک آنها صدای سوت می دهد.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)