مزایای کاشت حلزون

halazonصحبت کردن با صدای معمولی، زیرا افراد کم شنوا بلندتر از افراد سالم صحبت می کنند.
پیشرفت گفتار و زبان در سطحی متناسب با سن خود
اعتماد به نفس بیشتر در موقعیت های اجتماعی
ارتباط بهتر با خانواده، دوستان و ...
واضح شنیدن اصوات در محیط های پر سروصدا
احساس امنیت در جامعه
صحبت کردن از طریق تلفن
پیشرفت تحصیلی به دلیل بهتر شنیدن دروس سر کلاس
عوارض جانبی کاشت حلزون

تهوع

سردرد

سرگیجه

احساس درد و فشار در اطراف گوش

گلودرد
احساس طعم فلز در دهان

ایجاد وزوز گوش برای کسانی که سابقه وزوز ندارند.

اختلال در اعصاب صورت در طرفی که دستگاه کار گذاشته می شود.
نشت مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز که می تواند سبب التهاب و عفونت شود.

* هشدار

دریافت کنندگان کاشت حلزون بسیار در معرض خطر ابتلا به مننژیت باکتریایی هستند.

لطفاً دستورالعملها را در خصوص سمعک ها خوانده و آن ها را به ذهن بسپارید!

1. از افتادن یا پرت کردن سمعک جداً خودداری کنید . در هنگام تعویض باتری یا تمییز کردن آن همیشه این کار را روی یک میز یا سطح صاف مشابه انجام دهید .
2. در هنگام تعویض باتری ، از بلا استفاده بودن باتری مستعمل قبلی اطمینان حاصل نموده و مطمئن شوید که باتری تازه را به جای آن قرار داده اید . باتری کهنه و تازه را کنار هم نگذارید . باتری ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید چون در صورت بلعیده شدن بسیار سمی و خطرناک هستند .
3. هنگامیکه از سمعک استفاده نمی کنید حتماً آن را خاموش کنید . این مسئله از مصرف بی دلیل باتری و از ایجاد صدای سوت در سمعک جلو گیری می کند .
4. توصیه می شود که حداقل هر سال یکبار سمعک شما توسط متخصص باز بینی شود .
5. سمعک را در دسترس کودکان قرار ندهید .
6. هیچگاه سمعکتان را دستکاری نکنید چرا که با این عمل گارانتی آن منسوخ گردیده و ممکن است سمعکتان صدمه ببیند.

کدام نوع سمعک مناسب تر است؟

امروزه سمعک های دیجیتال در دسترس هستند و این امکان را برای تنظیم کننده سمعک فراهم می کند که بتواند سمعک مناسبی را برای بیمار انتخاب کند.
 برای انتخاب سمعک می بایست عواملی همچون نوع آسیب شنوایی، میزان افت شنوایی، وضعیت اجتماعی ، سن بیمار و به فاکتور های دیگر مختص بیمار نیز توجه کنیم.
 به هر حال بهترین راهنما برای انتخاب یک سمعک مناسب قطعا ادیولوژیست (متخصص شنوایی شناسی) خواهد بود.

کاشت حلزون شنوایی برای چه کسانی مفید است؟

۱- کودکانی که کم شنوایی شدید در هر دو گوش خود داشته باشند. کم شنوایی شدید در هر دو گوش یکی از شرایط کاشت حلزون در کودکان می باشد، حتی اگر یک گوش شنوا و یا کم شنوایی متوسط داشته باشد و گوش دیگر کاملا ناشنوا و یا کم شنوایی عمیق داشته باشد نمی توانند کاشت حلزون داشته باشند.
۲- کودکانی که سمعک برای آنها مفید نباشد.
۳- کودکانی که هیچ گونه پیشرفتی در گفتار خود نداشته باشند.
۴- کودکانی که بیماری خاصی نداشته باشند. برخی بیماری ها خطر پس زدن کاشت حلزون را افزایش می دهند.
۵- کودکانی که پدر و مادری داشته باشند که پس از کاشت حلزون در تمام مراحل به او کمک کنند.
بزرگسالان هم برای کاشت حلزن شنوایی باید دارای شرایط زیر باشند:
– ناشنوایی و یا کم شنوایی شدید در هر دو گوش داشته باشند.
– سمعک کمک چندانی به آنها نکند.
– بیماری خاصی نداشته باشند.
– تمایل بسیار قوی برای ارتباط برقرارکردن با محیط اطراف داشته باشند.
قبل از کاشت حلزون چه باید کرد؟
در ابتدا فرد باید توجیه شود که پس از عمل، انتظارات بیش از حد و غیرواقعی نداشته باشد.
فرد باید بداند که پس از عمل جراحی، باید پروسه بهبودی (توانبخشی) بعد از کاشت را نیز طی کند تا بتواند انتظارات خود را تحقق بخشد. به عبارت دیگر قسمت جراحی و قسمت توانبخشی در فرایند کاشت حلزون مکمل یکدیگر می باشند.
در فرآیند توانبخشی متخصصان شنوایی سنجی و آسیب شناس گفتار و زبان نیز مشارکت فعال دارند.
هنگامی که شخصی برای کاشت حلزون به مراکز مربوطه مراجعه می کند باید آزمایش های متعددی بر روی او انجام می گیرد تا تعیین شود که فرد گزینه مناسبی برای کاشت حلزون است یا نه؟
این آزمایش ها عبارتند از:
– تست شنوایی (بررسی کامل شنوایی فرد)
– معاینات مخصوص جراحی
– تست روانشناسی
– معاینات پزشکی
– مشاوره جهت توجیه کامل فرد
– انجام MRI  و سی تی اسکن
– در آخر از فرد تعهد می گیرند تا مراحل بعد از جراحی را حتما پیگیری کند.

طرز استفاده و نگهداری از سمعک

estefade-samakخلاصه موارد زیر را به خاطر بسپارید چرا که با رعایت این موارد سمعک شما سالها نیازی به تعمیر نخواهد داشت.

1.  هر گاه احتمال خیس شدن سمعک وجود دارد آن رادر آورید . مثلاٌ در حمام ، زیر دوش، هنگام شنا ، بدون وجود چتر زیر باران نروید .

2.  وقتی سمعک روی گوشتان قرار دارد به هیچ عنوان از اسپری مو استفاده نکنید چرا که مواد خارج شده از اسپری می تواند دکمه های کنترل و ورودی میکروفن را دچار اشکال سازد .

3.  در محیط های گرم و مرطوب حداقل دو بار در روز سمعک را در آورده ،آن را تمییز نموده و 5 تا 10 دقیقه از آن استفاده نکنید . پس از آن مجدداً سمعک را روی گوشتان قرار دهید .

4.  همیشه به خاطر داشته باشید ، به محض مشاهده ی هر گونه مشکل در سمعک حتماً با متخصصی که سمعک را برایتان تجویز نموده تماس بگیرید .

5. همیشه در فواصل زمانی منظم و طبق تشخیص متخصص سمعکتان را تمییز کنید . این کار را با پارچه ی خشک و تمییز و بدون پرز انجام دهید .

6. سمعک را هیچ وقت در معرض حرارت زیاد ( مثلاً پشت شیشه اتومبیل ، کنار پنجره یا در مقابل آتش ) قرار ندهید . از آنجا که شما مبلغ زیادی برای سمعکتان پرداخت نموده اید ، بنابراین با توجه بیشتر باید از صدمه زدن به آن جلوگیری کنید و بدین وسیله صرفه جویی اقتصادی نمائید .

سالمندان و استفاده از سمعک

salmandanاستفاده از سمعک در میان افراد سالمند رواج زیادی دارد این رده سنی بیشترین مصرف کننده این دستگاه می باشند اختلال شنوایی در این سن بسیار زیاد ایجاد می شود
یکی از حواس پنجگانه ما شنوایی است که شاید بعد از بینایی مهم ترین حسی باشد که انسان به آن نیاز دارد. آسیب به حس شنوایی تغییرات زیادی در زندگی فرد ایجاد می کند به خصوص اگر این آسیب در دوران کودکی باشد باعث اختلال شناختی و یادگیری خواهدشد. بعضی از آسیب ها قابل جبران نیستند یعنی با دارو یا اعمال جراحی اصلاح نمی شوند.
محققان برای برگرداندن شنوایی فرد دستگاهی به نام سمعک را اختراع کرده اند که توانسته کیفیت زندگی بیماران با کاهش شنوایی را ارتقا دهد. این وسایل روز به روز در حال نوشدن و پیشرفت هستند. قبل از اینکه به انواع سمعک نقش آنها بپردازیم بهتر است کمی درباره فرآیند شنیدن صوت با گوش ها بدانیم.
گوش انسان به طور عادی صداها را از طریق قسمت خارجی هر دو گوش جمع آوری می کند و از طریق گوش میانی تجزیه و تحلیل و تشدید می شود. افزایش صدا با ورود به گوش داخلی به امواج عصبی تبدیل شده و از آنجا به مغز منتقل و شنیده می شود. اگر در هرکدام از این قسمت ها مشکلی وجود داشته باشد فرد دچار کم شنوایی خواهدشد. بخش خارجی و میانی گوش همان طور که اشاره شد، نقش تشدید صدا را بر عهده دارند. اگر این بخش دچار آسیب شود بیمار دچار کاهش شنوایی در حد ۵۰ دسی بل خواهدشد.
آستانه شنوایی طبیعی بین ۲۰- ۰ دسی بل است. از ۲۰ دسی بل به بعد بیمار دچار کاهش شنوایی خواهدشد. از ۵۰-۲۰ دسی بل کاهش شنوایی متوسط، از ۷۰-۵۰ دسی بل کاهش شنوایی شدید و از ۷۰ به بالا کاهش شنوایی عمیق است. آسیب به قسمت خارجی گوش حداکثر کاهش شنوایی ای که ایجاد می کند در حد خفیف تا متوسط است.
هرچه کاهش شنوایی شدیدتر باشد به معنای این است که قسمت های داخلی تر گوش آسیب دیده اند. ارادی که در تجزیه و تحلیل اطلاعات شنوایی در قسمت مرکزی گوش اختلال دارند با تشدید صدا، شنوایی شان تغییری نمی کند. اگر بخواهیم اختلالاتی که در ساختار گوش به وجود آمده و باعث کاهش شنوایی شده را تصحیح کنیم باید از وسایل کمک شنوایی کمک بگیریم همان وسایلی که مردم آنها را به نام سمعک می شناسند.

سمعک های هوشمند مدرن بهتر است یا سمعک های قدیمی؟

سمعک های دیجیتالی و قابل برنامه ریزی، جایگزین سمعک های قدیمی تر می شوند. تکنولوژی پردازش دیجیتال سیگنال، باعث کوچک سازی و امکان پردازش های بیشتر برای توسعه ارتباط، پردازش گفتار و ایجاد هوش مصنوعی در سمعک شده است.
 تقویت صدا به تنهایی برای جبران بهینه سازی نقص فهم گفتار کافی نیست.
 سمعک باید تقویت سیگنال را بدون افزایش نویزهای محیطی، برای گوش آسیب دیده فراهم کند. افرادی که از وسایل کمک شنوایی استفاده می کنند اغلب بیان می کنند که در محیط های آرام خوب می شنوند ولی در محیط های پرسروصدا شنوایی خوبی دارند.
وسایل کمک شنوایی دیجیتال توانایی های جدیدی را با استفاده از پردازش سیگنال دیجیتال فراهم می آورند با این حال تا رسیدن به رضایت مندی کامل استفاده کنندگان، به پیشرفت تکنولوژی نیاز است.

چه دلايلي باعث كاهش شنوايي مي‌شود؟

تقريباً 28 ميليون امريكايي دچار مشكلات شنوايي هستند. كاهش شنوايي يكي از مهم‌ترين و شايع‌ترين بيماري‌هاي گوش است، كه محدوده سني خاصي براي ابتلا ندارد و در تمام سنين مشاهده مي‌شود.
 به عنوان مثال تقريباً از هر 1000 كودك 17 نفر به كاهش شنوايي مبتلا مي‌شوند. انواع مختلفي از كاهش شنوايي وجود دارد، كاهش شنوايي هدايتي هنگامي رخ مي‌دهد، كه امواج صوتي به درستي نمي‌توانند از گوش دروني عبور كنند. اين حالت ممكن است، به دلايل مختلفي شامل افزايش بيش از حد موم گوش، آسيب‌ديدگي، جمع‌شدن مايع در گوش مياني يا سوراخ شدن پرده صماع ايجاد شود. كاهش شنوايي عصبي هنگامي ايجاد مي‌شود، كه اعصاب شنوايي يا سلول‌هاي مويي در گوش داخلي با افزايش سن، نويز يا بيماري، آسيب‌ديدگي و جراحت، تورم سر، شرايط سمي دچار آسيب‌ديدگي ‌شوند.
كاهش شنوايي تركيبي، تركيبي از هر دو حالت هدايتي و عصبي است. كاهش شنوايي هدايتي معمولاً با روش‌هاي دارويي يا جراحي قابل اصلاح است، ولي كاهش شنوايي عصبي معمولاً با اين روش‌ها قابل درمان نيست. افرادي كه با مشكل كاهش شنوايي روبه‌رو هستند، معمولاً در يكي از حالت‌هاي زير قرار دارند: مشكل در درك محاورات به ويژه هنگامي كه نويز پس‌زمينه وجود داشته باشد، احساس وزوز يا زنگ زدن گوش، مشكل در شنيدن صداي تلويزيون يا راديو در حالت طبيعي، سياهي رفتن چشم يا مشكلات تعادلي.

اجزای تشکیل دهنده سمعک

سمعک دارای سه قطعه مهم است:
•    میکروفون
•    مدار پردازنده
•    رسیور
کار میکروفون سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل آنها به سیگنال‌های الکتریکی است.
قلب یک سمعک مدار پردازشگر آن یا اصطلاحا بورد ان می باشد. در مدار پردازنده سمعک تمامی سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون پردازش و سپس تقویت می شوند.
بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌های الکتریکی، این سیگنال‌ها به وسیلهٔ بلندگوی سمعک یا رسیور آن دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش استفاده کننده ارایه می گردد.

کاهش شنوایی ناشی از ازدواج خانوادگی

بخش اول

در مورد کودکان آمار کمي متفاوت است، به دليل اين که مشکل کم‌ شنوايي يا ناشنوايي در کودکان به دليل عوامل مادرزادي، مشکلات هنگام زايمان و مشکلات قبل و بعد از تولد بوده و تقسيم‌ بندي جداگانه ‌اي دارد. طبق آخرين آمار سال 2008 انگليس از هر هزار تولد 1 تا 1.2 درصد نوزادان با مشکل کاهش شنوايي به دنيا مي ‌آيند و مشخص شده که شايع‌ ترين عارضه عصبي مادرزادي، کاهش شنوايي است. يعني مشکل شنوايي شايع‌ ترين بيماري مادرزادي در مقايسه با ساير مشکلات مادرزادي است.

آيا مشاوره قبل از ازدواج مي ‌تواند از تولد کودکاني با اين عارضه پيشگيري کند؟
ببينيد؛ ازدواج‌ هاي فاميلي در کشور ما خيلي زياد است. در نتيجه ژن‌ها در محدوده کوچکي رد و بدل مي‌ شوند، بنابراين خطر ابتلا به خيلي از مشکلات بالا مي ‌رود. به همين دليل در کشور ما آمار کاهش شنوايي‌ مان از خيلي از کشورهاي دنيا بالاتر است بنابراين توصيه مي ‌کنم اگر زوجين در فاميل ‌شان، فرد يا افرادي را دارند که به کاهش شنوايي مبتلا هستند از ازدواج فاميلي خودداري کنند.

چه عواملي فاکتورهاي خطر قبل از تولد محسوب مي‌ شود؟
علل پيش از تولد ممکن است ارثي باشد يا از زمان تشکيل نطفه تا تولد ايجاد شود. تقريبا 50 درصد کم‌ شنوايي ‌ها يعني يک سوم کم ‌شنوايي ‌هاي سندرمي و دو سوم کم‌ شنوايي‌ هاي غيرسندرمي منشا ارثي دارند. علت ديگري که سبب کاهش شنوايي مي‌ شود، استفاده مادر از برخي از داروها در دوران بارداري است. طبق يک اصل کلي در سه ماهه اول بارداري هيچ دارويي نبايد استفاده شود مگر شرايطي وجود داشته باشد که حيات مادر و جنين به مخاطره افتاده باشد که در اين صورت با تجويز پزشک معالج، دارو استفاده مي ‌شود. برخي از داروها اساسا براي گوش سمي هستند که به آن ها داروهاي اتوتوکسي مي‌ گويند. اين داروها به هيچ وجه نبايد استفاده شوند ولي با وجود برخي از احتياط‌ ها برخي از داروها در سه ماهه دوم يا سوم بارداري و با نظر پزشک معالج گوش و پزشک زنان و زايمان تجويز مي‌شوند.

صفحه1 از8

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت اخبار سمعک و اطلاعیه های ما ایمیل خود را ثبت کنید و عضو شوید.

دفتر مرکزی

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 4

tel

10-11 26 85 88 (9821+)

mail

mail

کلینیک

address

میدان فاطمی، ابتدای خ جویبار، ک میرهادی شرقی، پ 23، واحد 15

tel

49 360 860 (9821+)

mail

mail

Off Canvas Menu

سمعک- بهترین سمعک - سمعک هوشمند- سمعک ارزان-سمعک -میکروسون- میکروسون- سمعک خوب-سمعک سالمندان- سمعک مطمعن-سمعک های میکروسون-میکروسون و سمعک - سمعک برتر- سمعک دیجیتال- سمعک استارکی- سمعک زیمنس- سمعک آلمانی- سمعک امریکایی-سعک میکروسون-نماینده انحصاری شرکت میکروسون اسپانیا در ایران (microson)